20. 5. 2024

Dostupnost helia v poslední dekádě je značně kolísavá, celkem nepravidelně se tak vyskytují dlouhé dodací lhůty, které v některých případech způsobují i odstávky laboratoří, navíc se proměnlivá dostupnost poměrně výrazně projevuje i na ceně. Specialisté v Agilent Technologies se proto cíleně zaměřují na využití vodíku jako alternativní varianty nosného plynu. Vodík je v oblasti plynové chromatografie uvažován za dobrou alternativu, je však třeba se vypořádat s několika problematickými záležitostmi, počínaje bezpečností. Co se týká plynové chromatografie se standardními detektory, jsou hlavními aspekty k zamyšlení požadovaná citlivost metody a dostatečná separace analytů. V oblasti plynové chromatografie s hmotnostními detektory je potřeba vzít v úvahu i případnou změnu spekter, což může vést i k reportování špatných výsledků. Je tedy potřeba počítat s optimalizací metody včetně výběru vhodné chromatografické kolony a hmotnostní detektor případně vybavit speciálním iontovým zdrojem, který je dedikovaný pro užití s vodíkem jako nosným plynem.

Nicméně, užívání vodíku jako nosného plynu Vám z dlouhodobého hlediska může přinést stabilitu a cenovou úsporu. V případě, kdy se rozhodnete dále využívat nosný plyn helium, je vhodné optimalizovat metody a pro snížení spotřeby nosného plynu ve stand-by provozu je pak možné plynový chromatograf vybavit modulem pro šetření helia, tzv. konzervačním modulem. 

V současné době je co se týče volby nosného plynu informací dostatek, jejich vyhledávání je ale zdlouhavé. Abychom ušetřili Váš čas, tak jsme společně s Agilentem připravili tuto stránku, kde najdete vše podstatné. 


Všechny zdroje na jednom místě! 

Produktové stránky

Odkazy na užitečná videa a webináře

Publikované články v průmyslu 

Easing the Switch to Hydrogen as a Carrier Gas on GC-MS
Technology Network (www.technologynetworks.com), July 2022

Overcome the Hassles of the Helium Shortage with the New Agilent HydroInert Source
Lab Manager (www.labmanager.com), December 2022

Agilent University Resources 
GP-MULTI-1211e - Get Ready to Switch Your GC or GC/MS to Hydrogen Carrier Gas
GP-MULTI-1210e - Start Saving on Helium Costs Today With Your Agilent GC or GC/MS

Zdroj

Pro další informace nás neváhejte kontaktovat 
Růžena Penížková 
Produktový specialista
724 305 436
ruzena.penizkova@hpst.cz

Servis

Servisní
požadavek

Přejít na formulář

Rychlé odkazy

Servis
Servisní tým
 

ALTIUM webináře
Záznamy webinářů
 

Zůstaňte s námi v kontaktu

Odběr newsletteru

Přihlásit se k odběru