6. 2. 2023
Daniel Sander, HPST, s.r.o.

Plynový chromatograf Agilent 8890 byl v roce 2021 pořízen i do laboratoří SPOLANA v Neratovicích, na oddělení kaprolaktam.

Konfigurace chromatografu, plnohodnotný dvoukanál S/SL,FID osazený kompletní automatizací v podobě zásobníku na 150 vzorků a dvou dávkovacích věží, je laboratoří využívána pro simultánní analýzy. GC na oddělení stanovuje obsah nečistot v surovinách pro výrobu kaprolaktamu. Jedná se zejména o cyklohexanon a trichloretylen. Zároveň se na chromatografu sleduje i čistota provozního cyklohexanonu, nebo třeba zbytkové množství kaprolaktamu a trichloretylenu v procesních vzorcích. Pří výrobě kaprolaktamu pak vzniká jako vedlejší produkt síran amonný (spolsan - hnojivo), u kterého se opět sleduje znečištění organickými látkami trichloretylen, kaprolaktam a cyklohexanon oxim. Z hlediska ekologické kontroly se kaprolaktam monitoruje také v odpadních vodách areálu.

(Kaprolaktam je základní surovinou pro výrobu polyamidu 6, který se dále používá v textilním nebo v plastikářském průmyslu. Polyamidová vlákna mají velmi široké použití při výrobě silonu, nylonu či perlonu. Pro svou pružnost se uplatňují zejména při výrobě sportovního oblečení, ale i dalších sportovních potřeb - například pro vodní sporty, zimní sporty či vysokohorskou turistiku a horolezectví. Jeho předností je i poměrně rychlá biologická odbouratelnost.​)

Laboratoře oddělení si na modelu 8890 chválí nový dotykový displej a jeho pohotovou zpětnou vazby, která je přece jen mnohdy pohodlnější cestou sběru informací o stavu stroje, probíhajících analýzách, či posledních akcích než SW na kontrolním počítači.

 

Instalace Agilent 8890 Spolana

 

Zdroj

Pro další informace neváhejte kontaktovat produktového specialistu - Daniel Sander, daniel.sander@hpst.cz

Servis

Servisní
požadavek

Přejít na formulář

Rychlé odkazy

Servis
Servisní tým
 

HPST webináře
Záznamy webinářů
 

Zůstaňte s námi v kontaktu

Odběr newsletteru

Přihlásit se k odběru